
Здравейте, приятели! 🤗
Баницата винаги е добра идея за вкусно хапване, независимо дали за закуска, обяд или вечеря.😋🥧♨️💯
Именно затова днес набързо изпекох баница с лапад и си хапнахме чудесно. За радост повечето продукти бяха домашни и резултатът бе повече от вкусен. 😋🌿🥧🤩
Ползотворен и приятен ден ви пожелавам и много усмивки!🥰🌞🌷☕️
Нужни са:
🥧2 връзки лапад /общо 240 гр.
🥧1 малка връзка пресен лук
🥧5 средно големи яйца /може и 4 бр./
🥧250 гр. кисело мляко / ползвах с 4% масленост/
🥧¼ ч.л. сода за хляб
🥧4 с.л. масло /80 гр./ и 3 с.л. олио – общо количество мазнина 120 гр.
🥧250 гр. сирене
🥧Ръчно точени кори за баница „Канап“
🥧Сол /фино смляна морска/

Лапада почистих от жилките, измих, отцедих и нарязах на дребно. Лука също почистих, измих, отцедих и нарязах на дребно, като ползвах и зелената му част.
В канче смесих маслото и олиото и ги загрях до стопяването на маслото.
Четири лъжици от течната мазнина сложих в тиган, загрях я и запържих лука с щипка сол. Когато омекна, добавих лапада, посолих още малко и готвих не повече от 4-5 минути, или до омекването му. В моя случай не се отдели течност, но за съжаление загуби свежия си цвят, което май е нормално. Оставих да се охлади. През това време в купа сложих киселото мляко и содата, разбърках и когато шупна, добавих яйцата и разбърках с кухненска бъркалка. Добавих по-голямата част от течната мазнина, като си оставих малко за финално намазване на баницата и тавата. Прибавих лапада и натрошеното сирене, разбърквайки окончателно.
Дъното на тава с диаметър 29 см. покрих с хартия за печене, която изрязах със същия размер и форма. Стените и хартията намазах с отделената мазнина. Разгънах трите големи кори и ги сложих една върху друга. Върху най-горната разпределих 1/3-та от сместа и внимателно навих на руло, което прехвърлих в тавата, като го разположих в единия й край. По същия начин навих и другите две рула, като последното сложих в центъра. Намазах с последната мазнина и сложих баницата да се пече в добре загрята на 170 градуса фурна за около 25 минути, или до видима готовност и апетитен загар.


Оставих я леко да се охлади и сервирах с кисело мляко.
Добър апетит!😋
📌Баницата може да си приготви и с друг вид ръчно точени кори, като „Сърбиянка“ или „Одрински“, но тези на „Канап“ за мен лично са най-добрите и си заслужават всеки даден лев.

Ако моите рецепти ви харесват, последвайте блога ми https://inthebeniskitchen.com/ ,
страницата ми във Фейсбук https://www.facebook.com/a.todorova75/ ,
в Инстаграм https://www.instagram.com/albena.todorova.946/
или стената ми в Пинтерест https://www.pinterest.com/beniii0149/,
Ще се радвам да коментирате, харесвате и споделяте тук рецептите, които са ви допаднали.🥰

Благодаря за вкусните рецепти,които споделяш с нас Бени.🌹
ХаресвамХаресвам
Много се радвам, че рецептите, които споделям Ви харесват и благодаря за хубавите думи, Мария! ❤
ХаресвамХаресвам